Miejsca

  1. Klub Bemowskiego Seniora 

Zapraszamy bemowskichSeniorów do Klubu Bemowskiego Seniora z siedzibą przy ul. Powstańców Śląskich 44. Klub jest czynny w dniach: poniedziałek-piątek, w godz. 10.00-18.00, w soboty, godz. 10.00-15.00.

W stałej ramówce znajdują się spotkania integracyjne, gry planszowe czy koło turystyczne. W ofercie są zajęcia jogi, gimnastyki, zajęcia rękodzielnicze i plastyczne.

Klub przybliża techniki podstaw krawiectwa w bardzo aktywnej sekcji szycia. Uczy tworzenia biżuterii artystycznej. Rozwija pasję rysunku i malarstwa oraz integruje grupę podczas wspólnego gotowania propagując zdrowe odżywianie.

Klub organizuje imprezy okolicznościowe, razem z seniorami obchodzi święta, rocznice czy historyczne wydarzenia. Posiada własne zasoby biblioteczne i służy wsparciem w problemach życia codziennego jak edukacja cyfrowa czy zdobycie istotnych informacji np. dotyczących spraw urzędowych.

Rolą Klubu jest również wczesna interwencja i czujność wobec zagrożeń cywilizacyjnych. Współpracuje z policją i udostępnia ostrzeżenia o zachowaniu bezpieczeństwa.

Stawia na progres i zdobywanie doświadczeń bez względu na wiek. Współpracuje z fundacjami i propaguje spotkania międzypokoleniowe. Nowatorską aktywnością Klubu jest wyjście do społeczeństwa z zasobami talentów swoich klubowiczów. Wielu z nich ma „wymierające” umiejętności, potrzebne jako kultywowanie chociażby tradycji polskich.

Warto je ocalić i tym samym docenić starsze pokolenie. To wciąż unikatowe podejście, wyróżniające Klub Bemowskiego Seniora na tle innych instytucji.

Kontakt: bemowo.kbs@um.warszawa.pl

Facebook: https://www.facebook.com/kbsbemowo/

  1. Miejsce Spotkań Seniorów "Baza Górce"

Miejsce Spotkań Seniorów "Baza Górce" przy ul. gen. T. Pełczyńskiego 30C to placówka, w której spotykają się wszyscy seniorzy z lokalnych bemowskich wspólnot (nie tylko) i realizują swoje pomysły na spędzenie czasu wolnego. Administrator placówki wspiera ich na każdym poziomie tworzenia i realizacji ich projektów. MSS "Baza Górce" tym różni się od innych placówek bemowskich czy warszawskich, że to seniorzy tworzą projekty i je realizują a nie są tylko biorcami tego co zostaje im zaoferowane. W chwili obecnej działają tu seniorzy skupieni w Stowarzyszeniu Przeciwlotników Wojska Polskiego, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Stowarzyszenia Brydża Sportowego oraz lokalni mieszkańcy.

Miejsce Spotkań Seniorów "Baza Górce" jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00.

Kontakt: mssbemowo@gmail.com

tel. 881 018 686

  1. Ośrodek Wsparcia dla Seniorów

Działający w strukturze Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Bemowo Ośrodek Wsparcia dla Seniorów.

ul. Lazurowa 14

01-315 Warszawa

telefon: 22 48 70 300, 22 48 70 301, 22 48 70 302, 22 48 70 303, 22 48 70 304, 22 48 70 305

telefon kom: 512 698 822

e-mail: s.pradzynska@opsbemowo.waw.pl

dni i godziny otwarcia (biuro):

poniedziałek-piątek w godz. 8.00-16.00

Ośrodek jest miejscem, w którym seniorzy mogą wspólnie i bezpiecznie spędzić czas biorąc udział w zajęciach rozwijających zainteresowania i pasje, poprawiających sprawność oraz umożliwiających nawiązywanie relacji społecznych.

W ramach Ośrodka Wsparcia funkcjonują:

  1. Dom Aktywnego Seniora przeznaczony dla mieszkańców Bemowa w wieku emerytalnym, wymagających wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Dom funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00. Ze wsparcia może korzystać docelowo 40 seniorów. Dom oferuje różne formy pomocy: pomoc psychologiczną, socjalną, wyżywienie (śniadanie, drugie śniadanie i dwudaniowy obiad), prowadzone są różnorodne zajęcia i warsztaty, m.in. terapeutyczne, ruchowo – sportowe, edukacyjne, aktywizujące, integracyjne, wyjścia kulturalne i wycieczki autokarowe (w tym zajęcia z fizjoterapeutką).

Głównym celem działalności Domu Aktywnego Seniora jest zapewnienie kompleksowego wsparcia i pomocy najbardziej potrzebującym mieszkańcom Bemowa w wieku emerytalnym, stworzenie odpowiednich warunków do zaspokojenia ich potrzeb w sposób pozwalający na samodzielne funkcjonowanie w środowisku oraz aktywne uczestnictwo w życiu społecznym i kulturalnym.

Warunki uczestnictwa: Z usług Domu Aktywnego Seniora mogą korzystać emeryci lub renciści w wieku emerytalnym (powyżej 60 roku życia), mieszkańcy Dzielnicy Bemowo, w pierwszej kolejności osoby:

  • samotne lub osamotnione w rodzinie,
  • o niskich dochodach,
  • zagrożone przemocą domową,
  • z niepełnosprawnością,
  • mieszkające w trudnych warunkach lokalowych,
  • mające trudność w przygotowaniu ciepłego posiłku.

Procedura przyjęcia do Domu Aktywnego Seniora:

  • zgłoszenia do Domu może dokonać: osoba zainteresowana, rodzina, sąsiedzi, przyjaciele (zgłoszenie bezpośrednio do Ośrodka Wsparcia dla Seniorów lub Ośrodka Pomocy Społecznej),
  • rozmowa z zespołem terapeutyczno – aktywizującym OWdS,
  • dostarczenie zaświadczenia o stanie zdrowia (wydane przez lekarza pierwszego kontaktu/geriatrę) o braku przeciwskazań do uczestnictwa w zajęciach w Domu Aktywnego Seniora (druk zaświadczenia w OWdS oraz OPS),
  • przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania (wizyta pracownika socjalnego OPS). Podczas wywiadu ustalana jest sytuacja dochodowa, rodzinna i zdrowotna seniora,
  • wydanie decyzji administracyjnej przez Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Bemowo przyznającej pobyt w Domu Aktywnego Seniora wraz z zakresem udzielonego wsparcia i z ustaleniem odpłatności

Kandydat do Domu musi wyrazić zgodę na pobyt w Ośrodku!

Warunki: Forma pomocy wymagająca wydania decyzji administracyjnej.

  1. Kluby Seniora: „Sami Swoi” oraz „Lazurowy Zakątek”, których działalność programowa skierowana jest do mieszkańców Dzielnicy Bemowo w wieku 60+, samotnych bądź osamotnionych w rodzinie.

Czynne:

Klub „Sami Swoi” we wtorki i czwartki w godz. 16.00-19.00

Klub „Lazurowy Zakątek” w środy i piątki w godz. 16.00-19.00

oraz w miarę potrzeb, w inne dni tygodnia np. wycieczki krajoznawcze lub uroczystości okolicznościowe.

Celem działalności Klubów Seniora jest umożliwienie seniorom, mieszkańcom Dzielnicy Bemowo, aktywnego spędzenia czasu w przyjaznej atmosferze, podtrzymywanie kontaktów społecznych, przeciwdziałanie marginalizacji i poczuciu osamotnienia oraz szeroko rozumiana integracja.

Warunki uczestnictwa: mieszkańcy Dzielnicy Bemowo w wieku 60+, ograniczona liczba miejsc.

Działalność na rzecz seniorów/oferta dla seniorów:

  • spotkania z pasjonatami, np. podróżnikiem,
  • warsztaty artystyczne,
  • treningi pamięci,
  • wykłady, prelekcje, pogadanki tematyczne,
  • zajęcia kulinarne,
  • zajęcia kulturalne organizowane w Klubach, np. koncerty, występy i przedstawienia artystyczne,
  • zajęcia ruchowe (gimnastyka usprawniająca, nordic walking, zumba gold),
  • uroczystości okolicznościowe, np. Śniadanie Wielkanocne, Kolacja Wigilijna, mikołajki,
  • bale i zabawy taneczne przy muzyce „na żywo”,
  • wycieczki autokarowe do ciekawych miejsc w Polsce,
  • wycieczki kulturalne (grupowe wyjścia do kina, teatru, muzeum),
  • spacery varsavianistyczne,
  • pikniki i spotkania integracyjne,
  • tworzenie kół zainteresowań,
  • kursy obsługi smartfona,
  • i wiele innych, w zależności od potrzeb klubowiczów.

Uczestnictwo w spotkaniach klubowych jest nieodpłatne (w tym również klubokawiarenka)!

Warunki: Wypełnienie Deklaracji Uczestnika Klubu Seniora i przestrzeganie Regulaminu Porządkowego. Forma pomocy niewymagająca wydania decyzji administracyjnej.

  1. Akademia Seniora „Z Pasją”, której celem jest rozwijanie artystycznych zainteresowań, zdolności i pasji seniorów w sekcjach tematycznych. Akademia funkcjonuje w poniedziałki w godz. 15.00-18.30. Zajęcia skierowane są do wszystkich mieszkańców Bemowa w wieku emerytalnym i są nieodpłatne!

Warunki uczestnictwa: mieszkańcy Dzielnicy Bemowo w wieku 60+, ograniczona liczba miejsc.

Obecnie rozwijamy pasje malarskie (już działa sekcja malarstwa i rysunku) oraz wokalne (sekcja chóralna), odbywają się również spotkania brydżowe. Planujemy również utworzenie sekcji: teatr / kabaret, taniec. Sekcje tematyczne będą powstawać w zależności od potrzeb seniorów.

Warunki: Wypełnienie Deklaracji Uczestnika Akademii Seniora „Z Pasją” i przestrzeganie Regulaminu Porządkowego Akademii. Forma pomocy niewymagająca wydania decyzji administracyjnej.

Ośrodek Wsparcia dla Seniorów świadczy usługi w zakresie aktywnej pomocy społecznej skierowanej do osób starszych samotnych bądź zagrożonych samotnością. Przywraca im fundamentalne potrzeby psychologiczne: bezpieczeństwo, przynależność, poczucie sensu swego istnienia.