null

Co zrobić, gdy spotka się zwierzę dziko żyjące?

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: WPK

Postępowanie w przypadku spotkania zwierzęcia dziko żyjącego na terenie stolicy reguluje Zarządzenie Prezydenta m.st. Warszawy Nr 1792/2019. Sprawdźcie, jak reagować w takiej sytuacji.

W przypadku spotkania zwierzęcia dzikiego, należy jak najszybciej skontaktować się z Lasami Miejskimi Warszawa (pracownicy terenowi 24h) pod nr. tel. 600 020 746; 600 020 747 lub 22 612 25 60 w godz. 7:30-15:30. Można też zadzwonić do straży Miejskiej pod numer 986.

Obecnie cały teren m.st. Warszawy objęty jest strefą zagrożenia wścieklizną.

Wścieklizna jest jedną z najdłużej znanych i najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. Wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźną dotykającą centralnego układu nerwowego, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. Okres inkubacji choroby wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale jednocześnie jest wysoce odporny na niskie temperatury.

Jednocześnie na obszarze zagrożonym obowiązuje: 

  • nakaz wyprowadzania psów na smyczy;

  • nakaz trzymania kotów w pomieszczeniach zamkniętych;

  • zakaz organizacji polowań, wystaw, pokazów czy innych wydarzeń z udziałem psów, kotów oraz zwierząt wrażliwych na wściekliznę;

  • psy mogą biegać wolno tylko na ogrodzonym, zamkniętym terenie.