Wystawa z okazji 40. rocznicy Porozumień Sierpniowych

Przy okazji 40-tej rocznicy podpisania Porozumień sierpniowych, warto pamiętać o tym, że strajki zapoczątkowane zostały już w lipcu w południowo-wschodniej części kraju, a następnie, po wydarzeniach w Gdańsku, rozlały się na całą Polskę.

W związku z powyższym, dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Lublin, prezentujemy jubileuszową wystawę „Przed sierpniem był lipiec”, która upamiętnia falę protestów pracowniczych mających miejsce w lipcu 1980 roku, obejmujących ponad 150 zakładów pracy na Lubelszczyźnie. W wyniku drastycznej podwyżki cen żywności, zaprotestowały załogi świdnickiej Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego, a następnie wielu dużych zakładów w Lublinie. W trwających od 8 do 25 lipca 1980 roku strajkach na Lubelszczyźnie uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy pracowników.

Zdjęcia: Kancelaria Prezydenta - Marketing Miasta Lublin