null

Wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej 2023

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Zbiór przydatnych informacji dla mieszkańców Bemowa.

Obwieszczenie Prezydenta m.st. Warszawy z dnia 15 września 2023r. o numerach oraz granicach obwodów głosowania, wyznaczonych siedzibach obwodowych komisji wyborczych oraz mozliwości głosowania korespondencyjnego i przez pełnomocnika

15 października odbędą się wybory parlamentarne.  Urzędy będą otwarte dłużej, żeby ułatwić załatwianie spraw związanych z głosowaniem. Zamiar głosowania w innym miejscu można zgłaszać do 12 października. Do 2 października przyjmowane są zgłoszenia osób, które głosować chcą korespondencyjnie.

Od 2 października do 12 października 2023 r. wszystkie Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w urzędach dzielnic oraz Wydział Ewidencji Ludności i Rejestracji Pojazdów właściwy dla Dzielnicy Śródmieście przy ul. Leona Kruczkowskiego 2, będą czynne do godz. 18:00. W wydłużonym czasie pracy będzie można załatwić wyłącznie sprawy związane  z wyborami.

Terminy załatwiania spraw wyborczych:

Do 2 października można zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego Komisarzowi Wyborczemu w Warszawie I:

  1. ustnie – osobiście w siedzibie Komisarza Wyborczego w Warszawie I przy pl. Bankowym 3/5 wejście B, pokój 42 (parter) od poniedziałku do piątku w godzinach: od 8:15 do 16:15;
  2. pisemnie – wypełniając formularz;
  3. w formie elektronicznej – wypełniając formularz oraz wysyłając go za pośrednictwem platformy ePUAP;
  4. telefonicznie na numer telefonu: 22 243 08 00 – w przypadku wyborcy niepełnosprawnego oraz wyborcy podlegającego w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych;
  5. telefaksem na numer: 22 695 61 36;
  6. w formie elektronicznej na adres: warszawa@kbw.gov.pl.

W razie wysłania dokumentów pocztą zwykłą o dotrzymaniu terminu rozstrzyga data wpływu zgłoszenia do Komisarza Wyborczego w terminie do 2 października 2023 r.

Do piątku 6 października br. można złożyć wniosek  o sporządzenie aktu pełnomocnictwa. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Warszawa19115.                     

Do 12 października (czwartek) można złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów. Informacje jak załatwić sprawę znajdują się pod adresem Warszawa19115.  Wniosek o wydanie zaświadczenia można złożyć w dowolnym urzędzie gminy na terenie kraju.

Ten sam termin dotyczy jednorazowej zmiany miejsca głosowanie. Można to zrobić do 12 października (czwartek) br. Szczegółowe informacje na stronie.

WAŻNE! W dniu 13 października (piątek) 2023 r. nie będzie już możliwości zmiany miejsca głosowania lub pobrania zaświadczenia o prawie do głosowania.

Sprawdź, gdzie głosujesz:

  1. Wejdź na stronę www.mobywatel.gov
  2. Kliknij „zaloguj się na mObywatel.gov.pl”
  3. Po lewej stronie ekranu wybierz zakładkę „Twoje dane” a następnie zakładkę „Centralny Rejestr Wyborców”.
  4. Sprawdź swój obwód głosowania  oraz adres siedziby obwodowej komisji wyborczej.

Uwaga! Miejsca głosowania nie sprawdzisz w aplikacji mobilnej mObywatel.

Zmiana miejsca głosowania

Za pośrednictwem usługi online, bez konieczności wizyty w Urzędzie można zmienić miejsce głosowania. Informacje dostępne są na stronie.

Transport dla osób z niepełnosprawnościami

Podczas zbliżających się wyborów, 15 października, osoby które wymagają specjalistycznego transportu mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy w dotarciu do lokalu komisji wyborczej.

Zgłoszenia przyjmowane są do 12 października do godz. 16:00 w dni robocze od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00 pod numerami telefonów (22) 298 59 00 lub 720 915 300 lub na adres mailowy bus@specjaltrans.pl.

Usługa ta skierowana jest tylko do osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności (lub równoważne) i jednocześnie poruszających się na wózkach.

W ramach usługi realizowany jest tylko przewóz do lokalu wyborczego i z powrotem.

Podczas zamawiania przewozu konieczne jest poinformowanie przewoźnika, że jest to przewóz na wybory.

Usługa realizowana jest przez firmę realizującą Usługi Transportowe Marek Włastowski.

Co musisz wiedzieć o wyborach

Kto głosuje, ten się liczy

Wykaz lokali wyborczych - wybory do sejmu i senatu RP 2023

 

 

Wykaz lokali wyborczych - wybory do sejmu i senatu RP 2023