null

Ubankuj seniora!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na górze z prawej strony na napis "Załóż konto i zmień sposób wypłaty świadczeń z ZUS – otrzymuj emeryturę lub rentę na konto w banku". Na górze z prawej strony zdjęcie młodego mężczyzny tłumaczącego coś starszemu mężczyźnie z długopisem w ręku. Na dole z prawej strony napis „Płać kartą i rób przelewy – zaoszczędzisz czas i zadbasz o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, nie trzymając gotówki. Na dole z lewej strony zdjęcie przedstawiające seniorkę płacącą kartą w aptece, obsługuje ją mężczyzna trzymający w ręku terminal.
Autor: ZUS

Nie wyobrażamy sobie dzisiejszego świata bez nowych technologii. Obecnie już nawet przedszkolaki potrafią obsługiwać smartfona czy włączyć bajkę na YouTube. A co z osobami starszymi, które nie zawsze nadążają za postępem technologicznym? No właśnie – w takich sytuacjach to młode pokolenie powinno wziąć sprawy w swoje ręce.

Zakupy online, szybkie przelewy czy płatności Blikiem to w zasadzie codzienność dla większości z nas. Dla większości – bo na pewno nie dla wszystkich. Nasi dziadkowie lub rodzice albo inni bliscy w wieku senioralnym często nie potrafią sprawnie posługiwać się komputerem, korzystać z internetu czy bankowości elektronicznej. Jednak wystarczy, że wytłumaczymy, wyjaśnimy i pokażemy im, że to nic trudnego.

Pokażmy swoim bliskim, jak założyć konto w banku i jak robić przelewy. Będą mogli szybko i wygodnie opłacać rachunki lub robić zakupy przez internet. Będą wtedy bezpieczniejsi – a także ich pieniądze.

Jeśli już założą konto w banku, również przez internet, w prosty sposób mogą zgłosić w ZUS, że chcą zmienić sposób wypłaty świadczeń – właśnie na konto w banku. W ten sposób zawsze bezpiecznie i zawsze na czas otrzymają swoją emeryturę lub rentę. Nie będą musieli co miesiąc czekać na listonosza lub iść osobiście na pocztę i narażać swoje zdrowie podczas kontaktu z innymi ludźmi podczas epidemii czy sezonu grypowego. Dzięki rachunkowi w banku będą mogli również załatwić wiele spraw urzędowych, nie wychodząc z domu.

Jeśli masz zatem wśród swoich bliskich „nieubankowionego” seniora, to pomóż mu odnaleźć się w cyfrowym świecie. Przekonaj go, że nowe technologie są dla wszystkich, niezależnie od wieku. Ułatwiają codzienne życie i zapewniają bezpieczeństwo. Pamiętaj tylko, aby opowiedzieć o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu i bankowości elektronicznej – nikomu nie można udostępniać ani przekazywać  swoich loginów, haseł i danych osobowych.

Nowe technologie rozwijają się bardzo szybko. Następuje cyfryzacja niemal każdej dziedziny naszego życia i coraz więcej usług jest zdigitalizowanych. Dla osób starszych jest to obcy świat, którego się obawiają. Aby go rozjaśnić i im przybliżyć, stańmy się ich wirtualnymi przewodnikami w cyfrowym świecie.

Więcej na: http://www.zus.pl

Na górze z prawej strony na zielonym prostokącie napis "Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo", pod spodem na żółtym prostokącie napis "Zapytaj nas, podpowiemy Ci, jak to zrobić", niżej na granatowym prostokącie napis "Korzystaj z rachunku bankowego i dbaj o siebie", pod spodem zdjęcie przedstawiające seniorkę płacącą kartą w aptece, obsługuje ją mężczczyzna, trzymający w ręku terminal. Z lewej strony zdjecie młodej kobiety, pokazujacej starszemu mężczyźnie ekran tabletu, poniżej na granatowym prostokącie napis "Otrzymuj świadczenia na konto i bądź bezpieczny!", poniżej zdjecie młodego mężczyzny tłumaczącego coś starszemu mężczyźnie, z długopisem w ręku, na samym dole poniżej logotyp Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i strona www.zus.pl.
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Infografika "Korzyści z konta w banku dla seniora"
Infografika "Zadbaj o swoje bezpieczeństwo"