null

Dzień Ziemi – konkurs

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na grafice zielona planeta ziemia, z której dookoła wyrastają drzewa.
Autor: Ł. Szczepaniak

Zachęcamy do udziału w konkursie fotograficznym z okazji Światowego Dnia Ziemi. Dbanie i troska o środowisko są niezwykle ważne, a ta coroczna akcja przypomina nam, że jako ludzie jesteśmy odpowiedzialni za przyszłość naszej planety.

Z okazji Dnia Ziemi przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek i ekowskazówek, które z łatwością można wprowadzić w życie. Na naszym Facebooku czeka na was konkurs, w kórym możecie pochwalić się swoimi ekologicznymi nawykami i wygrać fantastyczne nagrody. Pamiętajcie, każda, nawet najmniejsza zmiana ma znaczenie!

Segreguj odpady!

Czy wiecie, że statystycznie każdy z nas wytwarza w ciągu roku aż 360 kg śmieci? Z tony makulatury można uzyskać ok. 900 kg dobrej jakości papieru i oszczędzić 17 drzew, a 35 butelek PET po napojach wystarczy do zrobienia bluzy z polaru.

Segreguj odpady zgodnie z wytycznymi. Nie wrzucaj mięsa oraz innych odpadów pochodzenia zwierzęcego do bio. Jeśli posiadasz elektrośmieci, oddaj je do odpowiedniego punktu, a środowisko wiele odZyska!

Nie marnuj jedzenia!

W Polsce rocznie marnuje się ok. 5-9 milionów ton jedzenia, głównie w gospodarstwach domowych. Co czwarty Polak wyrzucił żywność w ciągu ostatniego tygodnia.

Rób przemyślane zakupy, a jeśli pozostaną ci niepotrzebne produkty, zanieś je do najbliższej jadłodzielni. Na Bemowie znajdziesz ją w Dwóch Jelonkach. Możesz też skorzystać z aplikacji i uratować pod koniec dnia jedzenie z lokalu gastronomicznego. Pysznie i ekologicznie!

Oszczędzaj wodę i energię elektryczną!

Jesteście świadomi, że około 2 mld ludzi na świecie nie ma dostępu do wody pitnej? Wg Światowej Organizacji Zdrowia do 2025 r. połowa ziemskiej populacji będzie mieszkać na terenach dotkniętych suszą i niedostatkiem wody.

Zrezygnuj z kupowania butelkowanej wody, możesz pić kranówkę! Pamiętaj, aby wykorzystywać pełną pojemność pralki i zmywarki, sprzęty elektryczne odłącz od prądu zamiast pozostawiać w trybie stand-by. Zyska nie tylko środowisko, ale też twój portfel.

Naprawiaj zamiast wyrzucać!

Każdego roku przeciętny Europejczyk generuje ok. 16 kg odpadów elektronicznych. Mniej więcej połowę z nich stanowią zepsute sprzęty RTV i AGD, takie jak pralki, lodówki czy telewizory.

Następnym razem, gdy popsuje ci się sprzęt elektroniczny, spróbuj oddać go do serwisu i naprawić. Dziurawe skarpetki oraz ubrania z pewnością zacerujesz w mniej niż 5 minut. Rzeczy, których nie nosisz, oddaj do punktu, w którym dostaną nowe życie.

Weź na zakupy swoją torbę!

Czy wiecie, że torebka foliowa, której średnio używamy przez 12 minut, rozkłada się nawet 500 lat? Jedynie ok. 2% reklamówek plastikowych trafia do recyklingu.

Do sklepu zabieraj kilka wielorazowych toreb płóciennych. Postaraj się nie pakować warzyw i owoców do torebek foliowych. Noś ze sobą torbę na wypadek spontanicznych zakupów. Modnie i wygodnie!

Zasadź drzewo!

Drzewa wytwarzają niezbędny do życia tlen, działają jak filtr antysmogowy, są ważnym surowcem naturalnym oraz poprawiają nasze samopoczucie. Co ciekawe skutecznie redukują też poziom hałasu.

Zasadź drzewa i krzewy, jeśli posiadasz ogródek lub działkę. Zadbaj, by w twoim mieszkaniu stały zioła i rośliny, które oczyszczą powietrze i zrelaksują zmęczony wzrok. Możesz też wziąć udział w dowolnej akcji sadzenia kwiatów i drzew lub sam taką zainicjować!

Zbieraj nakrętki!

Zastanawiacie się, czy zbieranie nakrętek faktycznie ma sens? Aby kupić wózek inwalidzki, potrzeba 12 ton plastikowych korków. To ogromna ilość, ale wspólnymi siłami możemy zdziałać bardzo wiele! Warto prowadzić zbiórki w szkołach, firmach czy na osiedlach.

Zbieraj nakrętki po wodzie mineralnej, przetworach mlecznych, napojach, sokach, kawie, butelkach z chemią gospodarczą i kosmetykach. Pamiętaj, żeby oczyścić je z nalepek i resztek jedzenia. Puste butelki zgnieć i wyrzuć do plastiku.

Jedz mniej mięsa!

Czy wiecie, że obecnie produkcja mięsa jest najbardziej szkodliwą dla środowiska gałęzią rolnictwa? Wytworzenie 1 kg wołowiny to ponad 14 tys. litrów wody i  6 kg paszy oraz emisja gazów cieplarnianych porównywalnych do trzygodzinnej podróży samochodem i pozostawieniu włączonych świateł całym w domu.

Wprowadzaj zmiany powoli i stopniowo, np. zamiast 5 mięsnych posiłków w tygodniu zjedz tylko dwa. Spróbuj roślinnych zamienników i przepisów z dużą ilością warzyw. Wybierz się do wegetariańskiej restauracji, może odkryjesz nowe, fantastyczne smaki?

Kupuj produkty od lokalnych dostawców!

Czy wiesz, że sięgając po produkty lokalne, nie tylko wspierasz polskich rolników i przedsiębiorców, ale także redukujesz ślad węglowy o ok. 7%? Przeciętny produkt musi przejechać średnio ponad 2000 km zanim trafi na półkę supermarketu!

Gdy to możliwe, kupuj lokalnie. Zyskasz dobre jakościowo, świeże i smaczne produkty, które zawierają mniej środków konserwujących dzięki krótszej drodze transportu, jaką muszą przebyć od dostawcy do sklepu. Jest to przyjazna dla środowiska alternatywa dla dużych, międzynarodowych marek.

Grafika informacyjna.
Zobacz galerię (9 zdjęć)
Grafiki informacyjne.
Grafiki informacyjne.
Grafiki informacyjne.
Grafiki informacyjne.
Grafiki informacyjne.
Grafiki informacyjne.
Grafiki informacyjne.
Grafiki informacyjne.