Sprawy obronne i kwalifikacja wojskowa

Kwalifikacja wojskowa odbywa się corocznie na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z zapisami ustawy
z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2021 r. poz. 372
z późn. zm.).

Kwalifikacja wojskowa jest przedsięwzięciem wspólnym wojewody, jednostek samorządu terytorialnego oraz terenowych organów administracji wojskowej. Celem kwalifikacji jest w szczególności ocena stanu zdrowia, ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej i wydanie wojskowego dokumentu osobistego (książeczki wojskowej).

Zgłoszenie się do kwalifikacji wojskowej nie skutkuje powołaniem do czynnej służby wojskowej.

Kwalifikację wojskową ogłasza się nie później niż na czternaście dni przed dniem jej rozpoczęcia. Obwieszczenia wywiesza się w miejscach najbardziej uczęszczanych i widocznych, w sposób przyjęty na danym terenie
(w szczególności na terenie szkół ponadpodstawowych, do których uczęszczają uczniowie podlegający kwalifikacji).

Prezydent m.st. Warszawy wzywa osoby podlegające kwalifikacji do stawienia się przed właściwą komisję lekarską za pomocą imiennych wezwań, doręczanych co najmniej 7 dni przed wyznaczonym terminem stawiennictwa. Nieotrzymanie wezwania nie zwalnia z obowiązku stawienia się przed komisją.

W 2022 r. czas trwania kwalifikacji wojskowej został ustalony od 4 kwietnia do 8 lipca, zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 31 grudnia 2021 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2022 r. (Dz.U. 2022 poz. 17).

Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywa się:

1) mężczyzn urodzonych w 2003 r.;

2) mężczyzn urodzonych w latach 1998-2002, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;

3) osoby urodzone w latach 2001-2002, które:

a) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,

b) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;

4) kobiety urodzone w latach 1998-2003, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2021/2022 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz. U. poz. 944);

5) osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Osoby wobec których orzeczona zostanie kategoria zdolności „A” lub „D” do czynnej służby wojskowej, po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej (co następuje po 14 dniach od wydania orzeczenia) zostaną przeniesione z urzędu do rezerwy, co oznacza, że tym samym będą miały uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Wojewoda Mazowiecki powołał na obszarze Miasta Stołecznego Warszawy 5 powiatowych komisji lekarskich:

Powiatowa Komisja Lekarska Nr 1 dla dzielnic: Bielany, Bemowo i Wola, siedziba w dzielnicy Bielany, ul. Pabla Nerudy 1, klub osiedlowy WSB-M „Chomiczówka”, tel. 519 047 303, czas pracy komisji – od 4 kwietnia do 15 czerwca 2022 roku.

Powiatowa Komisja Lekarska Nr 2 dla dzielnic: Ochota, Ursus, Włochy, Śródmieście, Żoliborz, siedziba w dzielnicy Śródmieście, ul. Kredytowa 3 (Urząd dzielnicy Śródmieście), tel. 519 047 343, czas pracy komisji – od 4 kwietnia do 20 czerwca 2022 r., z wyłączeniem 2 maja, 4-6 maja, 17 czerwca.

Powiatowa Komisja Lekarska Nr 3 dla dzielnic: Mokotów, Ursynów i Wilanów, siedziba w dzielnicy Mokotów, Kazimierzowska 60 (Zespół Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22), tel. 519 047 443, czas pracy komisji – od 4 kwietnia do 8 lipca 2022 r., z wyłączeniem 2-9 maja, 2-7 czerwca, 17 czerwca.

Powiatowa Komisja Lekarska Nr 4 dla dzielnic: Praga Południe, Rembertów, Wawer i Wesoła, siedziba w dzielnicy Praga Południe, ul. Mińska 1/5, Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 5, tel. 519 047 444, czas pracy komisji – od 5 kwietnia do 15 czerwca 2022 r., z wyłączeniem 15 i 29 kwietnia, 2 maja, 4-6 czerwca.

Powiatowa Komisja Lekarska Nr 5 dla dzielnic: Białołęka, Praga Północ i Targówek, siedziba w dzielnicy Białołęka, ul. Nagodziców 3, Klub Osiedlowy „ARKONA”, tel. 519 047 455, czas pracy komisji – od 11 kwietnia do 23 czerwca 2022 r., z wyłączeniem 2 maja, 17 czerwca.

Zachęcamy do obejrzenia filmu edukacyjnego na temat kwalifikacji wojskowej:

Ponadto informacje dotyczące kwalifikacji wojskowej znajdują się na stronie:

Szczegółowe informacje udzielane są przez pracowników komisji lekarskich oraz pracowników delegatur Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w dzielnicach m.st. Warszawy (dane kontaktowe zamieszczone są na stronach dzielnic m.st. Warszawy oraz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej m.st. Warszawy).

Załączniki: