null

Rząd częściowo znosi ograniczenia

Drukuj otwiera się w nowej karcie

20 kwietnia 2020 r

 

Drodzy Mieszkańcy,

 

Od dzisiaj, 20 kwietnia, rząd znosi niektóre ograniczenia.

 

Według nowych zasad zakupy w sklepach będzie mogło zrobić więcej osób. W sklepach o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wprowadzono limit 4 osób na jedną kasę lub punkt płatniczy, a w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.  

 

To co dla wielu z Was jest ważne, bo trudno siedzieć w domu przez długi czas, zostały otwarte parki, lasy i bulwary, po których można spacerować, biegać i jeździć na rowerze. Jednak z zachowaniem obowiązujących zasad – zakrywając nos i usta oraz z zachowaniem odpowiedniego dystansu.  

 

Co ważne! - nadal nie można korzystać z placów zabaw czy siłowni plenerowych oraz organizować zgromadzeń. Apeluję także, aby nie rozpalać ognisk czy grilli - jest susza, więc zagrożenie pożarowe jest wysokie!

 

Młodzież, która ukończyła 13. rok życia może przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej (z zachowaniem 2-metrowego dystansu, zasłoniętymi ustami i nosem). 

 

Od dzisiaj zmienia się także limit osób, które mogą uczestniczyć w nabożeństwach i obrządkach religijnych – jest to 1 osoba na 15 m2 w świątyni.  

 

Zapewne wielu z Was liczyło na to, że zostanie zniesionych więcej ograniczeń. Proces stopniowego powrotu kraju do normalności rząd podzielił na cztery główne etapy. To pierwszy z nich. Daty wejścia w życie pozostałych etapów rząd będzie ustalał na bieżąco na podstawie dynamiki nowych zachorowań. 

 

Pamiętajcie o nadal obowiązujących zasadach bezpieczeństwa:  

- obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych, 

- zachowanie 2-metrowej odległości od innych osób w przestrzeni publicznej, 

- kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych,  

- ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia się ludzi (dezynfekcja i utrzymanie dystansu),  

- utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. 

 

Z życzeniami zdrowia

 

Urszula Kierzkowska

Burmistrz Dzielnicy Bemowo