null

Ogród sensoryczny na terenie LXXVIII L.O. im. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej

Drukuj otwiera się w nowej karcie

10 września 2020 roku Dzielnica Bemowo zawarła umowę na zaprojektowanie i budowę ogrodu sensorycznego na terenie LXXVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej przy ul. Anieli Krzywoń 3, w ramach realizacji projektu z Budżetu Obywatelskiego.

Mianem ogrodu sensorycznego określa się kompozycję tak zaprojektowaną, aby wszystkie zmysły użyte były celowo i w większym natężeniu niż zwykle.

Ogród będzie składał się z kilku stref relaksu i w odpowiedni sposób będzie wpływać na samopoczucie i funkcjonowanie uczniów. Miejsce to będzie mieć znaczenie dydaktyczne i terapeutyczne. Emitowane przez roślinność bodźce stymulują ośrodkowy układ nerwowy, pobudzają rozwój narządów zmysłów, prowokują mózg do efektywniejszego działania w warunkach środowiska naturalnego. W projekcie ogrodu sensorycznego wprowadzono podziały tematyczne. Każdy zakątek służy innemu doświadczeniu i pobudza inne zmysły. Dobór gatunków roślin został przemyślany tak, aby oddziaływać także edukacyjnie w zakresie geografii i biologii. Zastosowane będą rośliny i formy o różnej strukturze, fakturze, kolorze i zapachu. Pozwoli on także na organizację lekcji plenerowych i imprez okolicznościowych dla społeczności lokalnej. Ogród sensoryczny w bemowskim LO powstanie do 10 listopada br.