Obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Żołnierz odczytuje apel przed pomnikiem poległych 2 sierpnia 1944 r. na Boernerowie.
Autor: Ł. Szczepaniak

Wczoraj, 27 lipca, w ramach bemowskich obchodów 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbyła się uroczystość patriotyczna przed tablicą poświęconą Powstańcom AK Obwodu „Żywiciel”, poległym 2 sierpnia 1944 r. na przedpolach Boernerowa.

Po odczytaniu Apelu Pamięci zgromadzone delegacje złożyły kwiaty i oddały hołd Poległym.

W uroczystości udział wzięli m.in.: Tadeusz Świątek i Janusz Tryliński, rodziny Powstańców spod Boernerowa; Marek Rzeszotarski, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej "Żywiciel" i Miłośników ich Tradycji; Maryla Łukasińska i płk Marek Ruszczak, Środowisko "Grupa Kampinos” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej; Stanisław Dratkiewicz, Radny m.st. Warszawy; płk Mariusz Sobczyk, Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych; Zbigniew Siedlewski, Zastępca Dyrektora Oddziału IPN w Warszawie; płk dr inż. Krzysztof Firmanty, Wojskowa Akademia Techniczna; Jakub Gręziak - Zastępca Burmistrza Dzielnicy Bemowo; Maciej Bartosiak, Marek Cackowski, Patrycja Czerska, Magdalena Gogol, Wojciech Klażyński, Marek Lipiński, Adam Niedziałek, Wojciech Podpłoński, Marcin Wierzchowski, Adam Zawistowski, Radni Dzielnicy Bemowo; Jan Żychliński, Starosta Warszawski Zachodni; Bemowska Rada Seniorów; Młodzieżowa Rada m.st. Warszawy; Bemowskie Centrum Kultury; Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy; Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy; Straż Miejska w Warszawie; Towarzystwo Boernerowo, Sławomir Sumka, Wójt gminy Stare Babice; Gmina Izabelin; Główny Związek Żołnierzy Wojska Polskiego; Związkek Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych; Stowarzyszenie „Promocja-77” Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej oraz Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej; Stowarzyszenie Przeciwlotników Wojska Polskiego; Związku Inwalidów Wojennych RP; Stowarzyszenie Pamięci Powstania Warszawskiego 1944; Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" oraz Collegium Humanum; Związek Sybiraków Koło Warszawa Wola, Bemowo; 54 Batalion Lekkiej Piechoty, Piątej Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej; Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, Oddział Bemowo; Klub Seniora i Spółdzielni mieszkaniowej Rozłogi; Klub Seniora „Uśmiech” oraz Klub Seniora „Słoneczko” ze spółdzielni mieszkaniowej Wola; grupa GRH Grenadiere.

Zgromadzeni goście i delegacje przed pomnikiem poległych na Boernerowie.
Jakub Gręziak, zastępca burmistrza Bemowa, przemawia przy pomniku poległych na Boernerowie.
Szereg żołnierzy ze sztandarem i werblami.