null

Nie zostawiaj dziecka w aucie podczas upałów!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Napis: 50 stopni. Pomyśl, zanim będzie za późno. Na czerwonym tle zarys samochodu osobowego w środku z dzieckiem w foteliku na tylnym siedzeniu z wypiekami na twarzy.

Przyszło lato, a wraz z nim wysokie temperatury. Podczas upałów wnętrze samochodu nagrzewa w ciągu kilkunastu minut nawet do temperatury powyżej 50°C. Przebywanie w takich warunkach jest niebezpieczne dla zdrowia i życia, zwłaszcza małych dzieci.

Istnieje kilka podstawowych zasad dbania o bezpieczeństwo najmłodszych w upalne dni, których należy bezwzględnie przestrzegać. Trzeba pamiętać o odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka oraz zapewnić przewiewny i lekki ubiór. Należy też ograniczyć czas przebywania z dzieckiem na słońcu, szczególnie w godzinach 11.00-15.00. 

Bez względu na powód, nigdy nie zostawiaj dziecka w rozgrzanym samochodzie.

Do najczęstszych objawów przegrzania organizmu należą:

  • osłabienie i senność,
  • ból głowy, zaburzenia widzenia,
  • zaczerwienienie twarzy i pojawienie się potówek na ciele dziecka, 
  • nudności, wymioty, biegunka, drgawki, przyspieszona akcja serca,
  • zaburzenia oddychania, utrata przytomności.

Nawet kilka minut w nagrzanym samochodzie może doprowadzić do tragedii.

Jeśli widzisz dziecko pozostawione w rozgrzanym samochodzie, nie czekaj na powrót jego rodziców lub opiekunów. Spróbuj otworzyć pojazd, nawet wybij szybę, by uratować zdrowie i życie dziecka. Zadzwoń pod numer alarmowy 112 i wezwij pomoc.

Miasto Stołeczne Warszawa przypomina o zagrożeniu jakie się wiąże z pozostawieniem dziecka w samochodzie, emitując w komunikacji miejskiej spot informujący o skutkach przegrzania.