null

Miodobranie w mini pasiece

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

15 czerwca odbyły się warsztaty edukacyjne dla mieszkańców, które zorganizowaliśmy w sąsiedztwie mini pasieki, na terenie zieleni parkowej przy ul. Anieli Krzywoń.

Mini pasieka, składająca się z trzech uli z rodzinami pszczelimi, została utworzona w 2022 roku. Umieściliśmy ją na ogrodzonym terenie porośniętym bujną roślinnością, w tym miododajną. Tym samym Dzielnica Bemowo od 2022 roku posiada już pięć uli, z których dwa znajdują się na dachu urzędu dzielnicy.

Na użytek tej akcji edukacyjnej została zbudowana pasieka nawiązująca do tradycyjnego stylu w formie zagrody. Powierzchnia miasteczka pszczelarskiego zajęła powierzchnię około 100 m2. Odwiedzający nas mieszkańcy mogli zajrzeć do różnych typów uli używanych przez pszczelarzy 100 lat temu oraz współcześnie. Były tradycyjne kószki pszczele wykonane ze słomy, drewniany ul typu leżak, współczesny ul korpusowy i szklany ul obserwacyjny z pszczołami. W pasiece wystawione były również sprzęty i narzędzia używane na co dzień przez pszczelarzy.

Co 40 minut grupa około 10 osób wraz z pszczelarzem wyjmowała z uli ramki z miodem, odsklepiała i wirowała pozyskany miód, który trafiał do słoiczków. Oczywiście uczestnicy otrzymali słoiczki w prezencie!.

Na stanowiskach warsztatowych dostępne były produkty do przygotowania trzech rodzajów lemoniad na bazie miodu, towarzyszyły nam animacje i kreatywne atrakcje. Wykonywane były świeczki z wosku pszczelego, kule nasienne, a młodsi malowali i tworzyli eko-pszczoły z papierowych talerzyków i rolek. Dodatkową atrakcją dla dzieci odwiedzających pasiekę były bezpieczne, zmywalne tatuaże brokatowe. Podczas warsztatów każdy znalazł coś dla siebie i mógł dowiedzieć się, jak możemy pomóc pszczołom, tworząc ogrody przyjazne owadom zapylającym, jak naturalnie wspomóc odporność,  stosując miód w diecie dzieci i dorosłych, jakie jest zastosowanie produktów pszczelich w kosmetyce i jak wykorzystać miód w kuchni.

W wydarzeniu udział wzięli: Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Bemowo: Jakub Gręziak i Karol Sobociński, Radni Bemowa: Monika Ślusarczyk, Adam Stańko.

Zobacz galerię (6 zdjęć />)