null

Koronawirus - przydatne linki

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Szanowni Państwo,

związku z rozprzestrzenianiem się w Europie nowego koronawirusa  wywołującego chorobę COVID-19, zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi informacjami na temat wirusa na stronach instytucji odpowiedzialnych za zdrowie publiczne.

Namawiamy do bieżącego śledzenia aktualności na stronach poniższych instytucji:

Główny Inspektorat Sanitarny monitoruje sytuację epidemiologiczną i prowadzi bieżący monitoring osób przekraczających granicę Polski w porozumieniu z innymi służbami. Na swojej stronie na bieżąco publikuje informacje o nowym koronawirusie, komunikaty dla podróżujących oraz zalecenia dla podróżnych, ludności, służb medycznych i instytucji.

https://gis.gov.pl/

Bieżące informacje związane z nowym wirusem zamieszcza Powiatowa Stacja Stanitarno-Epidemiologiczna w m.st. Warszawie.

https://www.pssewawa.pl/

Na stronie Ministerstwa Zdrowia zostały zebrane i w przystępny sposób przedstawione informacje i zalecenia dotyczące koronawirusa.

https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

Powstała strona dedykowana mieszkańcom, na której wiadomości aktualizowane są na bieżąco:

https://warszawa19115.pl/-/zalecenia-dla-mieszkancow

 Ponadto:

 • Do 25 marca br. zamknięte są żłobki, przedszkola, szkoły i uczelnie wyższe https://warszawa19115.pl/-/edukacja-sport-kultura-gastronomia
 • Obowiązują nowe zasady rekrutacji do przedszkoli i pierwszych klas szkół podstawowych – dokumenty można przesyłać elektronicznie. https://warszawa19115.pl/-/edukacja-sport-kultura-gastronomia
 • Zmieniają się zasady obsługi mieszkańców w WOM-ach  https://warszawa19115.pl/-/sprawy-urzedowe
 • W urzędach dzielnic i w biurach załatwiane są następujące sprawy:
 • akty urodzeń i zgonów;
 • wydawanie praw jazdy (po uprzednim telefonicznym umówieniu się), wydawanie dowodów osobistych, rejestracja fabrycznie nowych pojazdów;
 • opieka nad osobami niesamodzielnymi. Działać będą Ośrodki Pomocy Społecznej w dzielnicach, Domy Pomocy Społecznej, Warszawski Ośrodek Interwencji Kryzysowej, placówki opiekuńczo-wychowawcze w pieczy zastępczej.
 • W Zarządzie Cmentarzy Komunalnych rejestracja odbywa się poprzez telefoniczny i internetowy system rezerwacji cmentarzekomunalne.com.pl/zgłoszenia;
 • Śluby odbywają się zgodnie z zaplanowanym kalendarzem, również w salach przy siedzibach Urzędów Stanu Cywilnego, które obecnie są zamknięte. Telefonicznie lub online można uzyskać informacje o wymaganych dokumentach oraz zarezerwować termin ślubu.
 • Jeśli sprawa jest pilna i wymaga wizyty w urzędzie – można umówić się na konkretny dzień i godzinę telefonicznie i za pośrednictwem miejskiego systemu rezerwacji wizyt rezerwacje.um.warszawa.pl.
 • Miejski Rzecznik Konsumentów zawiesza obsługę bezpośrednią. Wciąż będą jednak udzielane porady pod numerem (22) 44 33 444.
 • W najbliższych dniach nie będzie możliwości płatności w kasach urzędów.

Przydatne linki zawierające dodatkowe ważne informacje dla mieszkańców umieszczane są na stronie:

 https://bezpieczna.um.warszawa.pl/aktualnosci

Informacje o koronawirusie można uzyskać także na stronie Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej.