Wydarzenie

null

Koncert Baczyński Muzycznie „Rzeczy niepokój”

Drukuj otwiera się w nowej karcie
14.11.2021 17:00 - 14.11.2021 19:00
Kilka zdjęć nachodzących na siebie, na których widać kobietę śpiewającą do mikrofonu, kilka zdjęć Krzysztofa K. Baczyńskiego na tle zniszczonej Warszawy
Autor: lszczepaniak

Zapraszamy na koncert zespołu Blue Sounds poświęcony jednemu z najbardziej rozpoznawalnych poetów pokolenia Kolumbów. Baczyński Muzycznie „Rzeczy niepokój” to zbiór wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w muzycznej interpretacji Joanny Karkoszki, Jacka Cichockiego, Jarka Szajerskiego i Tomasza Karkoszki.

Sto lat temu, 22 stycznia 1921 roku, urodził się Krzysztof Kamil Baczyński. W uznaniu jego zasług dla polskiej sztuki, niepodległości i kultury, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Był przedstawicielem pokolenia Kolumbów – wybitnych pisarzy i artystów, których młodzieńcze lata splątały wojenne losy. Przez wielu historyków literatury uważany jest za jednego z największych polskich poetów, porównywany do Juliusza Słowackiego. Poeta zginął młodo w czasie walk Powstania Warszawskiego, w którym brał udział jako żołnierz Batalionu „Parasol” Armii Krajowej. Choć zmarł w wieku zalewie 23 lat, pozostawił po sobie niemały dorobek poetycki. Już w czasie wojny opublikował cztery tomiki, a w sumie na jego twórczość składa się kilkaset wierszy, kilkanaście poematów i około dwudziestu opowiadań.

Rok Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przypada na jakże niezwykły i pełen niepokoju czas w historii całego świata. W czasie, w którym tak wielu ludzi lęka się o przyszłość swoją, swoich bliskich i całego świata, w którym tracimy cały dorobek swojego życia i walczymy o swój byt i życie ludzi, w którym wciąż "żegnamy się",  poezja Baczyńskiego staje się bardzo bliska. Dziś jego utwory nabierają zupełnie nowego znaczenia, dlatego też muzycznej interpretacji wierszy poety podejmuje się zespół Blue Sounds.

Zespół Blue Sounds powstał pod koniec lat dziewięćdziesiątych.  Jego założycielką jest wokalistka Joanna Karkoszka. W roku 2006 światło dzienne ujrzała debiutancka, stricte bluesowa płyta zespołu „Tak naprawdę to wszystko z miłości",  która spotkała się z dużym uznaniem zarówno wśród szerokiej rzeszy słuchaczy muzycznych środowiska bluesowego jak i jazzowego. Marek Jakubowski zwraca uwagę, iż: "(...)Główną postacią jest tutaj wokalistka, prawdziwie, bez udawanego dramatyzmu śpiewająca bardzo osobiste w treści - także napisane przez siebie - teksty. Joanna Karkoszka czyni to nader przekonująco, naturalnym dla bluesa, a nawet jazzu głosem..." (Jazz Forum 4-5/2006). W roku 2008 płyta doczekała się również reedycji w Japonii pod angielskim tytułem To Be Honest It’s All Because of Love. Kolejny album "Karuna" w roku 2013  to dość eklektyczna płyta. Można powiedzieć, że jest to muzyka z pogranicza bluesa, jazzu, muzyki latynoskiej i folk. Sam zespół nie lubi „szufladkować” swojej muzyki, mówiąc, że ich muzyka kierowana jest przede wszystkim do wrażliwego odbiorcy. Tak jak poprzednia płyta, "Karuna" jest ukłonem i hołdem złożonym MIŁOŚCI.

Na przestrzeni lat ich muzyka mocno ewaluowała. Do repertuaru, który złożony jest                     z kompozycji własnych, zespół wnosi własne upodobania i fascynacje muzyczne. Każdy z muzyków to indywidualność, ale utwory w ostatecznej formie zachowują specyficzne brzmienie i charakter, które w połączeniu z osobistą warstwą tekstową, tworzą niepowtarzalny styl zespołu, a także ciepły i zarazem pełen energii klimat. Dziś zespół sięga  po świeże, bardziej nowoczesne brzmienie, łącząc dźwięki akustyczne z elektronicznymi. Czuć w tym jakąś małą nutkę tęsknoty za latami dziewięćdziesiątymi. Pomimo nowej szaty brzmieniowej, charakterystyczny głos i refleksyjne teksty wokalistki utwierdzają nas, że niewątpliwie wciąż mamy do czynienia z grupą Blue Sounds. Zespół zagra w składzie: Joanna Karkoszka -wokal, Jacek Cichocki – instrumenty klawiszowe, Jarek Szajerski – bas oraz Tomasz Karkoszka– perkusja.

W koncercie "Rzeczy niepokój" usłyszymy w muzycznej odsłonie następujące utwory: "Rzeczy niepokój", "Z wiatrem", "24 XII", "Erotyk", "Elegia o chłopcu polskim", "Kołysanka", "Nie stój u ciemnych świata wód", "Jesteś o tyle spojrzeń ode mnie", "Spojrzenie".

Zespół Blue Sounds prezentuje autorski występ interpretacji muzycznych wierszy poety dodając im nowej unikatowej odsłony. W koncercie usłyszymy miedz innymi muzykę do wierszy „Ten czas”’ „Rzeczy niepokój”’ „Z wiatrem”, „24 XII”’ „Kołysanka” i wiele innych.

 

Zapisy telefonicznie pod numerem telefonu  22 443 78 00 od poniedziałku 8 listortpada od godziny 12.00  do wyczerpania liczby miejsc.

Odbiór zaproszeń we wtorek 09.11.2021 roku w godzinach 15.00-18.00.

Uwaga! Liczba miejsc ograniczona!

Kilka zdjęć nachodzących na siebie, na których widać kobietę śpiewającą do mikrofonu, kilka zdjęć Krzysztofa K. Baczyńskiego na tle zniszczonej Warszawy

Załączniki:

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.