null

Finał konkursu "Bezpieczny Senior na Bemowie".

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Finał Konkursu „Bezpieczny Senior na Bemowie”

3 grudnia br. odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie filmowym „Bezpieczny Senior na Bemowie” dotyczącym problematyki bezpieczeństwa osób starszych. Konkurs ogłosił Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem objęły Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy, Straż Miejska m.st. Warszawy oraz Komenda Rejonowa Policji Warszawa IV.  

 

Do konkursu zgłoszono 7 filmów nagranych przez członków bemowskich klubów seniora. Filmy poruszały problemy bezpieczeństwa ludzi starszych, najczęściej narażonych na kradzieże, oszustwa, wyłudzenia pieniędzy metodą „na wnuczka”, „ na policjanta”, itd. W filmach znalazły odzwierciedlenie tematy poruszane przez Policję w ramach akcji „Babciu to nie Twój wnuczek” na spotkaniach organizowanych przez delegaturę BBiZK w dzielnicy Bemowo.  Jury konkursu, w skład którego weszli przedstawiciele wszystkich instytucji zaangażowanych w przedsięwzięcie ocenili firmy pod kątem treści edukacyjnych, oryginalności pomysłu, przystępności formy przekazu, wyrazu artystycznego oraz zgodności filmu z tematyką konkursu. Seniorzy wykazali się kreatywnością i pomysłowością, które zaskoczyły organizatorów i widzów zebranych podczas gali finałowej, którym zaprezentowano wszystkie filmy zgłoszone do konkursu.

 

Wyniki konkursu były następujące:

I miejsce otrzymały filmy „Seniorze bądź ostrożny” oraz „Seniorze, dbaj o własne bezpieczeństwo” przygotowane przez Klub Seniora SM „Górczewska” przy ul. Karabeli 1, których autorkami były Pani Zofia Karwacka oraz Pani Halina Bukowiecka.

II miejsce zajął film „Ku przestrodze” zgłoszony przez Klub Seniora  Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Bemowo przy ul. Rozłogi 10, którego autorkami były Pani Elżbieta Czapska oraz Pani Leokadia Flader.

III miejsce otrzymał film ”Bądź ostrożny, nie daj się nabrać” zgłoszony przez  Osiedlowy Klub Kultury SM „Jelonki” przy ul. Sucharskiego 3, którego autorkami były Pani Zofia Proniewska oraz Pani Halina Żuchowska.

W konkursie przyznano również 3 wyróżnienia.

 

W konkursie nagrody główne w postaci profesjonalnych aparatów fotograficznych ufundował Organizator konkursu Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Bemowo. Ponadto liczne nagrody ufundowało Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, były to albumy, książki o tematyce historycznej, torby na zakupy z elementami odblaskowymi oraz inne elementy związane z bezpieczeństwem.

Ponadto wszyscy obecni na gali seniorzy otrzymali kalendarze, ulotki informacyjne, zakładki, odblaski i inne gadżety przekazane na ten cel przez BBiZK.

 

Konkurs „Bezpieczny senior na Bemowie”, którego nadrzędnym celem było popularyzowanie działań profilaktycznych zmierzających do zmniejszenia skali przestępstw, których ofiarami padają seniorzy był zwieńczeniem szeregu spotkań z Policją i Strażą Miejską odbywających się od kwietnia br. w bemowskich klubach seniora. Działania na rzecz najstarszych mieszkańców Bemowa zapoczątkowała debata społeczna, która  odbyła się w dniu 17 maja br. a następnie delegatura BBiZK w dzielnicy Bemowo zorganizowała 23 spotkania z Policją i Strażą Miejską w bemowskich klubach seniora podczas których seniorzy uczyli się i przyswajali zasady bezpieczeństwa, na podstawie których powstały scenariusze filmowe.

 

Filmy, które przygotowali i nagrali sami seniorzy mogą być doskonałym materiałem promocyjnym akcji „Babciu to nie Twój wnuczek” oraz wszystkich innych działań skupiających się na ostrzeganiu najstarszych mieszkańców Warszawy przed działaniami oszustów.