null

Bemowianki Mistrzyniami Polski w gimnastyce powietrznej!

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Czternastoletnie akrobatki z warszawskiego Bemowa, zdobyły złoty medal podczas Mistrzostw Polski Pole & Aerial federacji POSA!

Oliwia i Wiktoria Hadka, czternastoletnie akrobatki z warszawskiego Bemowa, zdobyły złoty medal podczas Mistrzostw Polski  Pole & Aerial federacji POSA (POSA World Federation), organizowanych w dniach 17-19 maja we Wrocławiu i tym samym zakwalifikowały się na Mistrzostwa Świata, które odbędą się w październiku w Atenach. Dziewczynki rywalizowały z 200 utalentowanymi zawodniczkami z całego kraju w dyscyplinie Aerial Hoop Art (na kole cyrkowym) w najwyższej kategorii Elite Duety Juniorzy i zdobyły najwyższy wynik punktowy ze wszystkich startujących duetów!

Duet na ziemi i w powietrzu

Oliwia i Wiktoria prywatnie są siostrami bliźniaczkami i tworzą aerialowy duet Aerial Twins. Od 6 lat trenują gimnastykę powietrzną na szarfach (tzw. aerial silk), kole cyrkowym (aerial hoop) oraz akrobatykę pod okiem najlepszych instruktorów polskich i zagranicznych. Dziewczyny od wczesnego dzieciństwa związane są ze sportem. Już jako 4-latki z zapałem uczęszczały na zajęcia z baletu, akrobatyki, a później gimnastyki artystycznej. Jednak to taniec w powietrzu skradł ich serca i stał się prawdziwą, życiową pasją.

Oliwia i Wiktoria osiągają ogromne sukcesy w ogólnopolskich i międzynarodowych zawodach aerialowych, m.in. w tym roku również zdobyły brązowy medal na Mistrzostwach Polski Pole & Aerial innej federacji: International Pole Sports Federation (IPSF). Wielokrotnie stawały również na podium (zarówno solo, jak i w duecie) podczas uznanych artystycznych turniejów aerialowych, takich jak: Ogólnopolski Turniej Tańca w Powietrzu Strefy Wysokich Lotów, Artystyczny Turniej Aerialowy Projekt Gimnastyka, Ogólnopolski Turniej Tańca w Powietrzu w Pniewach czy Międzynarodowe Artystyczne Mistrzostwa Aerial Hoop CRAZY HOOP. Dziewczynki doceniane są za swój artyzm i kreatywność, ponieważ ich występy są prawdziwymi spektaklami w powietrzu.

Dziewczynki udzielają się artystycznie występując solo i w duecie dla firm i instytucji oraz na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach, m.in. na Carnavalu Sztukmistrzów w Lublinie, na festiwalu OFCA w Oleśnicy czy na Open Opole. Sprawia im to ogromną radość i pozwala na „testowanie” swoich artystycznych pomysłów na publiczności. 

A czym jest w ogóle gimnastyka/akrobatyka powietrzna?

Gimnastyka (lub inaczej akrobatyka) powietrzna polega na wykonywaniu akrobacji i figur gimnastycznych na podwieszonych rekwizytach: szarfach (tzw. Chusta wertykalna), kole cyrkowym (aerial hoop), trapezie czy strapsach (tzw. Aerialowych pasach, sztrabatach).  Wykonuje się na nich figury statyczne, dynamiczne oraz tzw. spadki (kontrolowane) z wysokości. Sam sport nie należy do nałatwiejszych: wymaga ogromnej siły, rozciągnięcia, koordynacji i skupienia.

Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów!

Załączniki: