null

Przestępcy znów oszukują „na wnuczka”. Policja apeluje o ostrożność

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Na terenie naszej dzielnicy odnotowujemy przypadki oszustw, których ofiarami padają najczęściej seniorzy. Przestępcy wykorzystują ich „dobre serce”, i naiwność, podając się za członków rodziny, krewnych, a także policjantów wyłudzają często znaczne sumy pieniędzy.

Oszust telefonuje najczęściej na numer stacjonarny i podszywając się pod wnuczka lub policjanta, prosi o pilne wsparcie finansowe spowodowane nagłą sytuacją, np. wypadkiem drogowym, zatrzymaniem przez Policję lub potrzebą zapłacenia za nagłą operacji w szpitalu. Najczęściej oszust prosi o dochowanie tajemnicy. Nigdy nie odbiera pieniędzy osobiście, ale prosi o ich przekazanie swojemu znajomemu, który w rzeczywistości również jest oszustem.

Działając metodą „na policjanta” oszust informuje, że jest policjantem lub funkcjonariuszem Centralnego Biura Śledczego, podaje stopień, imię, nazwisko i identyfikator służbowy. Podczas rozmowy przekonuje, że właśnie trwa akcja policyjna przeciwko oszustom i w celu ochrony naszych pieniędzy prosi o ich przekazanie na podany numer konta, wybranie z banku i pozostawienie w określonym miejscu lub przekazanie osobie, która się do nas zgłosi. Przestępcy informują oszukiwaną osobę, aby udając się do banku, nie mówili kasjerom i obsłudze placówek bankowych, w jakim celu to robią. Starają się przekonać osoby starsze, że pracownicy banków również należą do grupy przestępczej i dlatego nie wolno ich o niczym informować. Jednocześnie zapewniają, że po zakończeniu działań policyjnych niezwłocznie oddadzą pieniądze.

Informujemy, że Policja nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji i nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

W takich lub podobnych przypadkach prosimy o niezwłoczny kontakt pod numerem telefonu 112.

Więcej informacji znajduje się na stronie:
 

https://nowa-bezpieczna.um.warszawa.pl/-/-babciu-to-nie-twoj-wnuczek-kolejna-edycja-kampanii-edukacyjnej-1